Форт Боярд під час реконструкції в 1989 році.

Форт будувався в 1801-1857 роки, а наказ про його зведення був підписаний самим Наполеоном Бонапартом.

Загрузка...

Завданням фортеці був захист військових верфей міста Рошфор від атак англійців.

Складність полягала в тому, що блоки фундаменту укладали прямо на морське дно, через що вони провалювалися в грунт і були нестійкі. У 1809 році будівництво було призупинено і відновилося лише в 1837 році, коли відносини Франції та Великобританії знову стали напруженими.
У XIX столітті у форті відкрили в’язницю, а після 1913 року його залишили нічийним. Протягом Другої світової війни німці використовували його в якості навчальної мішені, чим завдали значної шкоди. У 1962 році влада виставила фортецю на аукціон, в результаті якого за 28 тис.франків її придбав дантист на ім’я Ерік Ерт. Однак коштів на відновлення пам’ятника архітектури у нього не було, а до всіх бід форту додалися ще й туристи, які буквально розбирали будівлю на сувеніри.

У 1989 році Ерт виставив будівлю на продаж, і його придбав за 1,5 млн франків Жак Антуан. Він в свою чергу продав Боярд державі за символічну суму в 1 франк з умовою, що споруду буде відновлено і використано для зйомок ігрового шоу. Сьогодні департамент, якому належить форт, щорічно виділяє на ремонт і підтримання будівлі від € 200 до 300 тис.
У процесі реконструкції фортеці з неї було вивезено 50 тонн відходів життєдіяльності облюбувавших будинок птахів, споруджений новий пірс для кораблів і відновлена ​​оглядова вежа, в якій незмінно мешкає старець Фура. Звичайно ж, ніякої скарбниці в форті не існує, її декорації будують перед кожним сезоном зйомок, а потім демонтують. В осінньо-зимовий період неприступна будова не використовується.

Загрузка...

Прем’єра програми відбулася на французькому телебаченні 7 липня 1990 року. Перші кілька передач виходили під назвою «Ключі від форту Боярд», проте незабаром його скоротили до «Форту Боярд». Сьогодні шоу транслюється більш ніж в 30 країнах, а загальна кількість випусків наближається до 1 500. Популярніше всього шоу в Швеції: там було показано 14 національних сезонів.
За час існування гри правила постійно змінювалися і доповнювалися. Сьогодні програма складається з 6 етапів: «Пошук ключів», «Зал суду», «Погоня за підказками», «Втеча з в’язниці», «Рада тіней» і «Скарбниця». Існують 2 випробування, які з’явилися в 1-му випуску і присутні донині: добування ключа з глиняних горщиків, наповнених різноманітними живими і неживими «сюрпризами», і вгадування місцезнаходження ключа, захованого під однією з трьох склянок. Випробування з мотузяною драбиною теж з’явилося ще в самих перших випусках у всіх країнах, за винятком самої Франції.

Ів Маршессо, виконавець ролі одного з найколоритніших персонажів, Ля Буля, потрапив на знімальний майданчик випадково. Він працював продавцем ігрових аксесуарів і одного разу почув по радіо, що новому шоу потрібна людина його типажу: зростом 1 м 63 см і вагою 114 кг. Пройшовши кастинг, Маршессо перетворився в Ля Буля, чию роль виконував до 2013 року. На жаль, в 2014 році незмінний хранитель гонга помер.
Паспарту, він же Андре Буше, – єдиний з постійних «мешканців» форту, який бере участь у всіх сезонах телепередачі з перших випусків. Приборкувач тигрів Феліндра, чий образ втілила Монік Анжон, бере участь у передачі з 1991 року і пропустила всього 1 сезон. Практично незамінний і актор, який грає старця Фура – Ян ле Гак. Лише одного разу він поступився своєю роллю іншому артистові, проте французькі глядачі буквально засипали творців проханнями повернути колишнього Майстра загадок.

Найбільший приз за всю історію французьких сезонів склав € 37 118 – стільки завоювала одна з команд в 2001 році. А ось в 2002-му одна з груп поставила антирекорд: в скарбниці виявився єдиний гравець, який витратив багато часу на складання ключового слова, а піднімаючись по сходах, впав і втратив більшу частину монет. В результаті виграш команди був всього € 700.
Цікаво, що персонажі, які беруть участь і в іноземних сезонах, наприклад Паспарту, Містер Бу або Феліндра, ні в одному з випусків шоу не вимовили ні слова. А ось старець Фура в кожній країні свій. Робиться це для того, щоб загадки, які звучать на рідній для гравців мовою, були максимально їм зрозумілі.

Загрузка...

Склад рідини в водяних годинниках, що відміряють час на проходження випробувань (клепсидри), – секрет знімальної групи. Відомо тільки, що її творці довгий час шукали формулу, яка дозволить зробити так, щоб синій колір залишався яскравим і не руйнувався під впливом ультрафіолетових променів, а сама рідина не випаровувалася.
Монік Анжон, виконуюча роль Феліндри, насправді піклується про тигрів – вона справжній помічник їх дресирувальника, який присутній за кадром в кожному випуску. Є господар і у павуків, тарганів і іншої живності: поза сезоном зйомок вони проживають в одному з магазинів Парижа під наглядом менеджера Каріма Дау. До речі, за весь час існування гри жоден гравець не постраждав від чийогось укусу.

Перед тим, як нових випробувань зазнають зіркові гравці, їх обов’язково тестують добровольці, яких набирають в довколишніх містах, в основному з відвідувачів фітнес-клубів. Самі ж учасники перед прибуттям в форт повинні надати довідку від лікаря про те, що у них немає ніяких проблем зі здоров’ям. Крім того, перед початком зйомок вони знову проходять лікарський огляд.
Кількість технічного персоналу «Форту Боярд» може досягати 160 осіб. Щоб прогодувати стільки людей, на знімальному майданчику щодня готують до 30 кг різної їжі. До речі, у вечір перед зйомками майбутнім гравцям влаштовують спільну вечерю в ресторані, під час якої вони знайомляться один з одним.

Після сезону 2017 року завдання, під час виконання якого потрібно було проповзти по обертових барабанах, було видалено з шоу. Глядачі порахували його занадто сексистським: на їхню думку, його придумали для того, щоб зробити привабливі кадри і збільшити інтерес публіки до передачі. Швидше за все, це правда, оскільки в цьому випробуванні практично не брали участь чоловіки.
Програші в шоу трапляються досить рідко, проте і в цьому випадку гравці не йдуть без нагороди: в якості втішного призу їм дають € 3 000. До речі, у буаярдів теж є ціна – кожна монетка оцінюється в € 10. Щорічно для гри карбують 3 000 монет і виготовляють близько 30 ключів, які учасники добувають в процесі випробувань.