Збільшення рахунків за електроенергію в Україні перетворило раніше достатньо невідому в країні тему підвищення енергоефективності на гарячу. Термоізоляція будівель не лише покращує якість життя людей, але і допомагає суттєво заощаджувати

Низка програм і проектів, які допомагають українцям здійснювати заходи щодо підвищення енергоефективності, реалізуються за підтримки Європейського Союзу. Одна з таких програм, “IQ energy”, була запущена в Україні в квітні 2016 року. Вона допомагає українцям підвищити енергоефективність своїх будинків. Програма була розроблена Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) і фінансується Східноєвропейським Партнерством у сфері енергоефективності та екології (E5P), найбільшим донором якого є ЄС.

Програма “IQ energy” пропонує учасникам можливість придбати енергоефективне обладнання, супутні товари і монтажні роботи за допомогою кредиту від банків-партнерів, що беруть участь у програмі. Сума відшкодування складає 35% вартості, що дозволяє більшій кількості людей купити енергоефективне обладнання.

Наразі житловий сектор України не відповідає європейським стандартам і через значні втрати тепла використовує утричі більше енергетичних ресурсів, ніж сусідня Польща, незважаючи на схожий клімат. Енергоефективні заходи зменшують втрати тепла, дають змогу знизити споживання енергії і в результаті позитивно впливають на розмір рахунків за опалення.

“Реалізація програми за підтримки Європейського Союзу “IQ energy” має декілька пріоритетів, – каже Оксана Булгакова, керівник програми в Україні. – Перш за все, допомогти українцям залишатися в теплі. По-друге, комплексні заходи, спрямовані на зниження втрат тепла, позитивно вплинуть на економіку країни в цілому і допоможуть Україні бути менш залежною від імпорту енергоресурсів з інших країн. По-третє, такі програми як IQ energy допомагають українцям не лише заощаджувати гроші, покращувати рівень комфорта своїх домівок, зніжувати рахунки за комунальні послуги та підвищувати ціни на свої домівки, але й знижувати рівень шкідливих викидів та негативний вплив на навколішє середовище. Це є приоритетами ЄБРР, Е5Р, Європейського Союзу, Швеції, Австрії та інших донорів програми в Україні”.

Від фундаменту до даху: енергоефективний будинок в Гостомелі 

Олена Пильска та її чоловік будують свій енергоефективний будинок протягом п’яти років. У пари була ідея зробити свій дім комфортним, енергоефективним і екологічним ще до того, як питання про енергоефективність стало популярним серед українців.

“І я, і чоловік – інженери за освітою, – пояснює Олена. Для нас було абсолютно логічним будувати так, щоб житло було максимально енергоефективним, щоб можна було жити в комфорті і не думати про це щонайменше найближчі 30 років. Ми одразу обирали всі матеріали для будинку енергоефективні, щоб було тепло. А коли подорожчав газ, питання енергоефективності стало особливо актуальним”.

Коли пара дізналася про програму “IQ energy”, відразу вирішили взяти участь. “За цією програмою ми встановили енергоефективні вікна та утеплили фасад будинку, – ділиться досвідом Олена Пильська. – З вікнами було все швидко і просто. Ми взяли кредит в банку, купили вікна, сфотографували віконні отвори до, сфотографували вікна після і потім подали заявку на компенсацію. Через місяць ми отримали підтвердження, що буде компенсація, і впродовж 30 днів отримали гроші – відшкодування 35% від вартості”. 

Е5Р, де ЄС є головним донором, також відшкодує частину вартості ізоляції фасаду будівлі. Олена визнає, що було складно зібрати всі необхідні документи для подачі заявки на цю компенсацію, оскільки багато матеріалів були придбані у різних продавців. “Однак сума, яку компенсують за програмою, доволі значна, тож це варто того, аби зібрати всі документи, – зазначає вона. – Ми і так хотіли робити своє житло енергоефективним, а програма “IQ energy” та компенсація Е5Р допомогли нам зробити це дешевше і пришвидшити процес будування нашого будинку”.

Учасниця програми говорить, що вони вирішили зробити свій будинок більш енергоефективним з трьох причин: комфорт усередині будинку, економія витрат і зниження впливу на навколишнє середовище.

“Якщо ти в щось інвестуєш, ти хочеш отримати максимальну вигоду. Коли ми вибирали матеріал стін, ми вираховували їхню теплопровідність. Ми будували житло так, щоб у подальшому витрачати на нього мінімально, щоб не гріти повітря на вулиці”, – ділиться Олена.