На превеликий жаль проблеми екології і енергоефективності сьогодні не на першому місці. Але європейський досвід показує, що успішна економіка неможлива без комплексної модернізації цих галузей. Вважаю, що більше не можливо  ігнорувати  цю проблему і  готовий залучити увесь свій досвід, знання та напрацювання  для подолання цієї проблеми!

Чому це важливо?

Неефективне використання енергоресурсів  сприяє енергетичній залежності держави! За рівнем енергоощадності Україна досі залишається позаду багатьох європейських країн. Більшість українських міст мають спільну проблему – надмірне споживання енергії у панельних будинках і Коломия не виняток! Виявилося, що на опалення житлового фонду йде найбільше ресурсів!

Наприклад одна європейська сім’я в середньому використовує від 50 до 80 кВт×год/м2 теплової енергії, тоді як українська — від 150 до 250 кВт×год/м2. До того, як це тепло надійде до наших домівок,

  • від 7 до 18% його втрачається під час виробництва в котельнях, на теплоелектростанціях (ТЕС) чи власних котлах вдома,
  • 5-а його частина — під час проходження по трубам, де через їхню недостатню ізоляцію та гаряча вода швидко охолоджується,
  • ще половина тепла втрачається через погане утеплення та відсутність регулювання тепла в самих домівках.

Непомірні платіжки для населення все більше б’ють по кишенях наших громадян і тенденція  буде тільки погіршуватись. Уряд намагається полегшити життя українців витрачаючи мільярди бюджетних коштів  на субсидії, перекладаючи цей тягар на плечі підприємців, підвищуючи тарифи для бізнесу.  Як результат –  наші підприємства  стають все менш конкурентними, український ринок наводнюють імпортні товари а місцеві виробники банкрутують. Получається замкнуте коло, чим більше ростуть тарифи ти більше потрібно грошей на  субсидії.
Для справки: на субсидії у 2021 році планується виділити 36,6 млрд грн.! Іншими словами держава витрачає майже 1% ВВП на оплату заборгованості українців перед олігархами. 

Натомість на енергоефективність взагалі не закладено бюджетних коштів. Тому чекати, що хтось прийде і щось зробить крім нас самих,не варто! Як і простого рішення!?  

В сьогоднішній ситуації жодне об’єднання мешканців багатоквартирних будинків  не спроможне самостійно оплатити повну енергомодернізацію своїх домівок. Тому креативні голови ОСББ вимушені шукати  додаткові джерела  фінансування і першим на думку спадає місцевий бюджет, проте і він не бездонний. Подолати ці проблеми та покращити якість житла українцям сьогодні допомагає низка програм, які підтримує Євросоюз.

Усі ці фінансові інструменти та програми підтримки не лише наближують Україну до європейських стандартів у сфері енергоефективності, але й мають позитивний вплив на якість життя громадян. Адже енергоефективне житло — це і комфорт, і економія коштів на споживанні енергії.

Проте не все так просто, адже підвищення ефективності управління житловим фондом довгий і  кропіткий процес, який вимагає фахових знань та методичного підходу, особливо, коли справа стосується співпраці  з донорами. Впевнений, що тіки в спільній роботі органів місцевого самоврядування і громади ми зможемо разом справитись.

Ярослав Попюк