Евокація (лат. Evocatio – викликання) – релігійний обряд у древніх римлян, що допомагав під час війни переманювати на свій бік богів-охоронців ворожих міст. Після урочистого і щирого звернення до божества та обов’язкового жертвопринесення римляни обіцяли побудувати йому храм. За нутрощами жертовного барана або козла, римляни визначали відповідь «ворожого» бога. При сприятливому знаку легіони починали бій.

Боячись, що численні противники імперії так само можуть переманити бога-хранителя «Вічного міста», римляни приховували його ім’я, і ​​стать.

Загрузка...

Вчений Квінт Валерій Сорант який висловив припущення, що берегинею Риму була Луна або Опа, тільки за цей здогад був холоднокровно розп’ятий.

10 років римляни не могли перемогти етруське місто Вейї, поки в 396 році командувати легіонами не прибув Марк фурій Камілл. Перед вирішальним штурмом, диктатор, дізнавшись від шпигунів ім’я берегині ворожого міста, вимовив:

«Молю і тебе, цариця Юнона, що нині є берегинею Вейї: йди вслід за нами, переможцями, до нашого міста, який стане скоро і твоїм. Там тебе прийме храм, гідний твоєї величі».

Згідно з легендою після перемоги один з легіонерів запитав статую Юнони, чи хоче вона переїхати в Рим, і та у відповідь стримано кивнула головою.

Загрузка...

Перед взяттям Карфагена Сципіон виголосив таку евокацію:

«Якщо є бог чи богиня, які опікуюються жителям у республіці Карфагена, і ти, великий бог, який взяв на себе захист цього міста і його народу, прошу, заклинаю і молю вас покинути їх, залишити їх житла, храми, священні місця і піти від них, вдихнути в це місто і в народ його страх і жах, приректи їх на забуття, а після того як ви покинете їх, прийти в Рим, до мене і до моїх близьких, і переконатися в тому, наскільки кращі наші оселі, наші храми , наші святині і наше місто, щоб ми повірили, що відтепер ви нас приймаєте під свій захист – мене, моїх солдатів і народ Риму. Коли зробите ви так, я даю обітницю побудувати вам храм і заснувати всяткування в вашу честь».