Європейський Союз в Україні

Сьогодні Україна проводить реформу у сфері енергоефективності. Використовувати газ, тепло, гарячу воду, світло економно та бережливо нас також спонукає ЄС та інші міжнародні партнери. Проте, в першу чергу, ми робимо це для себе. Яка ж з цього користь для кожного українця?

Одна європейська сім’я в середньому використовує від 50 до 80 кВт×год/м2 теплової енергії, тоді як українська — від 150 до 250 кВт×год/м2. До того, як це тепло надійде до наших домівок,

  • від 7 до 18% його втрачається під час виробництва в котельнях, на теплоелектростанціях (ТЕС) чи власних котлах вдома,
  • 5-а його частина — під час проходження по трубам, де через їхню недостатню ізоляцію та гаряча вода швидко охолоджується,
  • ще половина тепла втрачається через погане утеплення та відсутність регулювання тепла в самих домівках.

Схема 1. Річна втрата тепла в Україні

Image for post

Джерело: Концепція Фонду енергоефективності (проект для обговорення), Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 22 лютого 2016 року

Більшість тепла і гарячої води виробляється завдяки природному газу. Якщо це тепло не буде марнуватись, ми зможемо зекономити близько 9–11,4 млрд. м3 газу кожного року. В результаті будемо купляти більш ніж в 2 рази менше газу в Європи.

Використовуючи менше газу й електроенергії, українці зможуть економити на комунальних послугах, що особливо важливо сьогодні, коли на них підняли ціни. Держава також в цьому зацікавлена. За прогнозами МВФ, без економії в 2017 році Україна змушена буде заплатити 80 млрд. грн. субсидій. А якщо ми використовуватимемо менше енергії й платитимемо менше, розмір субсидій відповідно буде меншим. Отже, завдяки енергозбереженню держава зможе витрачати менше грошей й спрямувати їх для інших більш нагальних цілей.

Енергозбереження дозволить створити нові робочі місця. Більше людей схоче оцінити, де в їхніх будинках втрачається найбільше тепла. Для цього потрібно найняти аудиторів. Будівельні компанії отримають більше замовлень на ремонти, утеплення будинків, заміни вікон та дверей тощо. Цим компаніям потрібно буде закупляти більше матеріалів, негазових котлів, радіаторів, вікон, дверей. Більше людей потрібно буде для їхнього виробництва.

Спалюючи газ та вугілля при виробництві енергії, в атмосферу потрапляє вуглекислий газ та інші парникові гази. Якщо ми будемо економити, їх буде менше в повітрі. Це допоможе в боротьбі з потеплінням та зміною клімату. Повітря стане чистішим.

Підготував Руслан Мініч, Інтерньюз-Україна, в рамках проекту Представництва Європейського Союзу в Україні